Dom Polski

W życiu każdego emigranta polskiego najważniejszym czynnikiem jest poczucie bezpieczeństwa i łączności z krajem rodzinnym, krajem przodków, a także możliwość praktykowania kultury i wiary w języku ojczystym.
Historia Domu Polskiego

Historia Domu Polskiego w High Wycombe przy Forest Way HP13 7JF. Dom Polski jest miejscem spotkań Polonii zamieszkałej w Aylesbury i High Wycombe od Listopada 1972 roku. Dom Polski w całości należy do Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii a jego zarządca i decydentem jest proboszcz parafii w Aylesbury i High Wycombe.

Pomysłodawcą Domu Polskiego był Ks. Proboszcz Stanisław Nowak (http://parafiabucks.blogspot.com/) ,który widział potrzebę miejsca, w którym Polacy mieliby okazję do wspólnych spotkań, on też nalegał na budowę Domu Polskiego. Ostatecznie podjęto decyzję o budowie Polskiego Ośrodka spotkań  dla lokalnej Polonii. Do dzieła z wielkim zaangażowaniem i przy wsparciu lokalnej społeczności polonijnej przystąpiono wczesną wiosną 1972 roku. Dom Polski został ukończony w bardzo szybkim czasie i w niecałe siedem miesięcy,poświęcenia Domu Polskiego dokonał ks.bp Szczepan Wesoły w obecności ks. prob. Stanisława Nowaka, Burmistrza miasta High Wycombe oraz licznie zgromadzonych Polaków dnia 18 listopada 1972 roku.
          Od tej pory Dom Polski, stał się miejscem, w którym organizowano uroczystości religijne i narodowe oraz parafialne. Tutaj też przez kilka lat odprawiano jedyną niedzielną Mszę Świętą w okolicy. W Domu Polskim mieściła się też pierwsza Polska Szkoła Sobotnia na emigracji.
         W 1980 roku po przejściu ks. Stanisława Nowaka na emeryturę i jego wyjeździe do Kraju, duszpasterstwo nad parafią w High Wycombe zostaje powierzone Księżom z Towarzystwa Chrystusowego. W tym czasie ks. prob. Bogdan Szykulski mieszkający w Great Missenden łączy cztery Ośrodki duszpasterskie: Great Missenden,Amersham, High Wycombe,Aylesbury w jedną rozległą parafię.

Działalności Domu Polskiego

Obecnie na terenie Domu Polskiego działą i pracują:
- Rada Administracyjno Duszpasterską,
- Stowarzyszenie Polskich Kombatantów,
- Polska Szkoła Sobotnia im Św.Stanisława Kostki w High Wycombe ,
- Polska Szkoła Sobotnia imienia Świętego Bernarda w High Wycombe,

- Polska Szkoła Sobotnia w Aylesbury,

- Polskie Przedszkole w Polskim Domu,
- Harcerstwo,
- Chór Parafialny,
- Mężczyźni Św.Józefa,
- Koło Żywego Różańca.

Mają tu miejsce spotkania towarzyskie, imprezy polonijne, akademie patriotyczne, jasełka, bale i zabawy.

Wynajmujemy również Polski Dom na wesela i bankiety, chrzty, komunie itp. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Polskiego Domu, w którym znajdziecie:
- salę widowiskową
- salę bankietową
- zaplecze kuchenne
- bar
- bezpłatne miejsca parkingowe
- obiekt może pomieścić 120 osób jednorazowo.
- udostępniamy również:      zastawę stołową na życzenie
-  Każdy może korzystać z kuchni lub też zamówić stół szwedzki.

Wszystkich zainteresowanych wynajęciem sali prosimy o kontakt po przez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej.

Serdecznie Zapraszamy!